277 UNC doctors listed in The Best Doctors in America® 2013

Many of these doctors are also listed in the December 2012 issue of Business North Carolina Magazine, as part of its annual compilation of the best doctors in North Carolina.

Media contact: Tom Hughes, (919) 966-6047, tahughes@unch.unc.edu

Thursday, Dec. 6, 2012

CHAPEL HILL, N.C. – Two hundred seventy-seven (277) UNC Health Care physicians are included in the latest compilation of The Best Doctors in America® database.

In addition, many of these doctors are also listed in the December 2012 issue of Business North Carolina Magazine, as part of its annual compilation of North Carolina’s Best Doctors.

Only about 5 percent of physicians in the U.S. are included in the Best Doctors database. The Best Doctors database contains the names and professional affiliations of more than 45,000 doctors in the United States, all chosen through an exhaustive peer-review survey that asks: “If you or a loved one needed a doctor in your specialty, to whom would you refer them?” The peer review process as well as additional research conducted by Best Doctors determines selections for each list.

The 277 UNC physicians, listed by their medical specialty (as the specialty is identified in the Best Doctors database), are:

Allergy and Immunology - Nortin M. Hadler (also listed in Rheumatology), David B. Peden
Anesthesiology – Ann G. Bailey (also listed in Pediatric Anesthesiology), David C. Mayer, Anthony N. Passannante, David A. Zvara
Cardiovascular Disease - Kirkwood Adams, Anil Gehi, Jeffrey Lawrence Klein, John Paul Mounsey, Marschall S. Runge, Sidney C. Smith, Jr.
Colon and Rectal Surgery - Mark J. Koruda (also listed in Surgery)
Critical Care Medicine -- Philip Boysen, Shannon S. Carson, David C. Henke (also listed in Pulmonary Medicine), James R. Yankaskas (also listed in Pulmonary Medicine)
Dermatology - Sue Ellen Cox, Luis A. Diaz, Mark S. Fradin, Stanley B. Levy, David Scott Rubenstein, Nancy E. Thomas
Endocrinology and Metabolism - John B. Buse, David Clemmons, George S. DeCherney, Jean Dostou, Deepa Kirk, Thomas L. O’Connell, Janet E. Rubin, Julie L. Sharpless
Family Medicine – Kathleen Barnhouse, Timothy P. Daaleman, Allen J. Daugird, Clark R. Denniston, Narges Farahi, Jeffrey Furman, Robert Gianforcaro, Margaret Gourlay, G. Patrick Guiteras, Andrew Hannapel, Margaret Helton, Lauren H. Lingley, James P. Manor, Albert A. Meyer, Julie Monaco, Warren P. Newton, Brian Z. Rayala, Susan F. Slatkoff, Donald C. Spencer, Beat D. Steiner, Anthony J. Viera, Samuel S. Weir, Adam Jason Zolotor
Gastroenterology - Eugene M. Bozymski, Evan S. Dellon, Ian S. Grimm, Hans Herfarth, Kim L. Isaacs, Millie Long, Ryan Madanick, Roy Charles Orlando, Scott E. Plevy, Robert S. Sandler, R. Balfour Sartor, Nicholas J. Shaheen
Geriatric Medicine – Jan Busby-Whitehead, M. Andrew Greganti, Laura C. Hanson, John S. Kizer, Philip D. Sloane
Hand Surgery - Donald K. Bynum, Jr.
Hepatology – Jama Darling, Michael Warren Fried, Paul H. Hayashi, Steven Zacks
Infectious Disease - Myron Cohen, Joseph J. Eron, Jr., P. Frederick Sparling, Charles M. van der Horst
Internal Medicine - Marco A. Aleman, Timothy Carey, Paul R. Chelminski, Cristin M. Colford, Darren DeWalt, James E. Kurz (also listed in Pediatrics, General), Kimberly Kylstra (also listed in Pediatrics and Pediatrics, General), Thomas M. Miller, Michael Pignone, Amy W. Shaheen
Medical Genetics - James P. Evans, Joseph Muenzer (also listed in Pediatric Metabolic Diseases), Cynthia Powell
Medical Oncology and Hematology - Stephen A. Bernard, Lisa A. Carey, Elizabeth Claire Dees, Nigel S. Key, Stephan Moll, Hyman B. Muss, Bert O'Neil, W. Kimryn Rathmell, Alice D. Ma, Matthew I. Milowsky, Hannah K. Sanoff, Thomas C. Shea, Thomas Stinchcombe
Nephrology - Romulo Colindres, Randal K. Detwiler, Ronald J. Falk, Maria E. Ferris (also listed in Pediatric Nephrology), Gerald A. Hladik, Roger Lamann, Patrick H. Nachman
Neurological Surgery - Matthew G. Ewend, Eldad Hadar
Neurology – Nizar Chahin, Albert R. Hinn, James F. Howard Jr., David Huang, J. Dedrick Jordan, Daniel I. Kaufer, Caroline M. Klein, J. Douglas Mann, William J. Powers, Bradley Vaughn (also listed in Sleep Medicine)
Nuclear Medicine - William H. McCartney
Obstetrics and Gynecology - John F. Boggess, Kim Boggess, Wendy R. Brewster, Nancy C. Chescheir, Daniel L. Clarke-Pearson, Wesley C. Fowler, Jr., Marc A. Fritz, Paola Alvarez Gehrig, William H. Goodnight III, David A. Grimes, Catherine Matthews, M. Kathryn Menard, John T. Soper, John Steege, Alison M. Stuebe, Robert Strauss, John M. Thorp Jr., Linda Van Le
Ophthalmology – Donald Budenz, Kenneth L. Cohen, Jonathan J. Dutton, W. Craig Fowler, Travis A. Meredith
Orthopaedic Surgery - Laurence E. Dahners, Douglas R. Dirschl, Shepard R. Hurwitz, Robert F. Ostrum, Timothy N. Taft
Otolaryngology - Oliver F. Adunka, Craig Buchman, Harold C. Pillsbury III, Brent A. Senior, William W. Shockley, Mark C. Weissler
Pathology – Margaret L. Gulley, William K. Funkhouser, J. Charles Jennette, Volker Nickeleit
Pediatrics - Wallace Brown, Julie Story Byerley (also listed in Pediatrics, General), Kimberly Kylstra (also listed in Internal Medicine and Pediatrics, General), Jennifer L. Lail, Jacob A. Lohr (also listed in Pediatrics, Hospital Medicine), Kathy A. Merritt, Eliana M. Perrin (also listed in Pediatrics, General), Kathleen Salter, Michael J. Steiner, (also listed in Pediatrics, General)
Pediatric Specialists:
Abused Children – Molly Berkoff (also listed in Pediatrics, General), Kenya McNeal-Trice
Child and Adolescent Psychiatry – L. Jarrett Barnhill (also listed in Psychiatry), Robert A. Bashford, Erin Malloy, Albert Jackson Naftel, Joseph Piven, Karen K. Poulos, Frank W. Putnam Jr. (also listed in Psychiatry), Linmarie Sikich (also listed in Psychiatry), David A. Smith, Amy M. Ursano
Neonatal-Perinatal Medicine – Carl Bose, Diane Marshall, Alan D. Stiles
Neurology, Epilepsy – Michael B. Tennison (also listed in Neurology, General)
Neurology, General – Robert S. Greenwood, Michael B. Tennison (also listed in Neurology, Epilepsy)
Pediatric Allergy and Immunology – A. Wesley Burks Jr., Brian Vickery
Pediatric Anesthesiology – Ann G. Bailey (also listed in Allergy and Immunology), Peggy McNaul
Pediatric Cardiac Surgery – Michael R. Mill (also listed in Thoracic Surgery)
Pediatric Critical Care – Michael Anthony Simmons
Pediatric Dermatology – Dean Morrell
Pediatric Developmental and Behavioral Problems – Lynn Mowbray Wegner
Pediatric Emergency Medicine – William Mills Jr.
Pediatric Endocrinology – Ali S. Calikoglu, Marsha Davenport
Pediatric Gastroenterology – Katherine Freeman, Steven N. Lichtman
Pediatric Hematology-Oncology – Julie Blatt, Stuart Gold
Pediatric Infectious Disease – Thomas H. Belhorn, Frederick W. Henderson
Pediatric Medical Genetics – Arthur Aylsworth
Pediatric Metabolic Diseases – Joseph Muenzer (also listed in Medical Genetics)
Pediatric Nephrology – Maria E. Ferris (also listed in Nephrology), Keisha Gibson, William Primack
Pediatric Orthopaedic Surgery – Edmund R. Campion
Pediatric Otolaryngology – Amelia F. Drake, Carlton Zdanski
Pediatric Pulmonology – Marianna M. Henry, Margaret W. Leigh, Marianne Muhlebach, Terry Lee Noah, Elisabeth S. Potts-Dellon, George Retsch-Bogart
Pediatric Rheumatology – Leonard Stein
Pediatric Surgery – William T. Adamson, Timothy Weiner
Pediatric Urology – Timothy P. Bukowski, Richard W. Sutherland
Pediatrics, General – Molly Berkoff (also listed in Pediatric Specialists, Abused Children), Wallace Brown, Julie Story Byerley (also listed in Pediatrics), James E. Kurz (also listed in Internal Medicine), Kimberly Kylstra (also listed in Internal Medicine and Pediatrics), Elianna M. Perrin (also listed in Pediatrics), Michael J. Steiner (also listed in Pediatrics)
Pediatrics, Hospital Medicine – Jacob A. Lohr (also listed in Pediatrics)
Physical Medicine and Rehabilitation - Michael Y. Lee, Brian A. Casazza, Heather Walker
Psychiatry – L. Jarrett Barnhill (also listed in Child and Adolescent Psychiatry), Robert A. Bashford, Alan Beeber, Julia L. Danek, James Cameron Garbutt, Bradley Gaynes, C. Thomas Gualtieri, Susan Killenberg, Julia S. Knerr, Maria C. La Via, B. Anthony Lindsey, Samantha E. Meltzer-Brody, Diana O. Perkins, Joseph Piven, Frank W. Putnam Jr. (also listed in Child and Adolescent Psychiatry), Donald L. Rosenstein, David R. Rubinow, Linmarie Sikich (also listed in Child and Adolescent Psychiatry)
Pulmonary Medicine – Raymond D. Coakley, Scott H. Donaldson, James F. Donohue, David C. Henke (also listed in Critical Care Medicine), Michael Ray Knowles, Maria Patricia Rivera, Peadar Noone, James R. Yankaskas (also listed in Critical Care Medicine)
Radiation Oncology – Catherine M. Lee, Lawrence B. Marks, David Morris, Julian G. Rosenman, Joel E. Tepper, Mahesh Kumar A. Varia
Radiology - Mauricio Castillo, Julia Fielding, Laura E. Heyneman, Joseph K. T. Lee, Joseph M. Stavas
Rheumatology - MaryAnne Dooley, Nortin M. Hadler (also listed in Allergy and Immunology), Joanne Jordan
Sleep Medicine - Bradley Vaughn (also listed in Neurology)
Surgery – Timothy Farrell, Mark J. Koruda (also listed in Colon and Rectal Surgery), David A. Gerber, Tomasz Koslowski, Anthony A. Meyer
Surgical Oncology - Benjamin F. Calvo, David W. Ollila
Thoracic Surgery – Thomas M. Egan, Richard H. Feins, Michael R. Mill (also listed in Pediatric Cardiac Surgery)
Urology - Culley C. Carson III, Raj Pruthi, Matthew Nielsen, Matthew Raynor, Eric Wallen
Vascular Surgery - Mark Farber

Best Doctors, Inc. is based in Boston and provides highly specialized medical services to nearly 10 million people in over 30 countries. Best Doctors’ global database is updated continuously through a peer-review based evaluation of the medical profession, and includes 50,000 doctors worldwide named “best,” in over 40 specialties and 400 subspecialties of medicine. Best Doctors, Best Doctors in America and the star-in-cross logo are registered trademarks of Best Doctors, Inc. in the United States and other countries, and are used under license.

Share This:
Filed under: ,